Om Gula Väggen

Sveriges största supporterorganisation för landslagsidrott. Gula Väggen erbjuder en unik gemenskap genom oförglömliga landslagsupplevelser.

Gula Väggens DNA

Vad vi erbjuder

Vårt fokus är att leverera en högklassig supporterupplevelse till rätt pris i samband med landskamper/mästerskap för Sveriges olika landslag.

Genom att erbjuda supporterevent, supporterresor, supporterhotell, supportermiddagar, supporterutflykter, supportertävlingar och supporterprylar till konkurrenskraftiga priser, tillgodoser Gula Väggen efterfrågan från en av Sveriges största och mest lojala målgrupp; landslagssupporten.  Gula Väggen är därför en attraktiv affärspartner för svenskt näringsliv då våra arrangemang samlar tusentals landslagssupportrar på en och samma plats – både fysiskt och digitalt.

Vårt mål emellertid, är att, tillsammans med varje landslagsidrotts ideella supporterorganisationer, skapa en oöverträffad stolthet över att kalla sig svensk landslagssupporter och vara delaktiga i en klubblagsöverskridande & inkluderande supporterkultur där #allaskamed.

Gula Väggens historia

Hur det började

Landskampsdebuten från läktarplats inleddes under öppningsmatchen på Råsunda mellan Sverige-Frankrike i EM 1992. Efter ett oräkneligt antal svenska fotbollslandskamper bakom sig upplevde en av Gula Väggens grundare, Andreas Richt, att det fanns ett tomrum att fylla mellan de traditionella sportresebyråerna och den de olika supportergrupperingarnas självutnämnda reseledare. Idéen om att samordna alla landslagssupportrar och fylla det efterfrågade tomrummet runt Sveriges landskamper uppkom sedermera en ljummen sensommarkväll i Bulgarien 2017 – och bara några månader senare så bildades Gula Väggen AB

Gula Väggen tar form

Första året

Gula Väggen blev snabbt Sveriges näst största supporterorganisation för landslagsfans och Sveriges snabbast växande dito. Vi har lockat över 20 samarbetspartners och sponsorer som samtliga delar vår blågula vision. Och om inte det vore nog så kan vi även stoltsera med att ha fått ett avsnitt i Glenn Hyséns reality show.

Dessutom har såväl Tommy Körberg som Dogge Doggelito uppträtt live som hemlig gäster inför hundratals euforiska supportrar. Gula Väggen har etablerat sig inom sporterna fotboll, handboll, ishockey, innebandy & bandy. De första åren innefattade en heltidsanställd och över tio proffsiga medsupportrar – som alla ville hänga på och skapa underbara minnen tillsammans.

117

117 st arrangemang i 28 städer i 15 olika länder inom 5 landslagsidrotter

41

41 av 41 krögare har gett oss fantastiska referenser

54 000

54 000 unika besökare på hemsidan årligen

25 000

Haft totalt över 25 000 gäster på våra arrangemang

10 000

Passerat 10 000 följare på våra digitala plattformar

Stötta Gula Väggen

Vill du stötta Gula Väggen?

Gula Väggen ger dig och ditt företag en unik möjlighet att exponeras för tusentals svenska landslagsfans. Kontakta oss så berättar vi mer!

Gula Väggen-gänget

Vi är Gula Väggen

Här är det fantastiska Gula Väggen-gänget som sliter dagarna i ända för att ge dig som supporter en fantastisk upplevelse och ett minne för livet! Skicka gärna ett mejl om du har en fråga riktat till en specifik person inom organisationen.

Andreas Richt

Föreningsansvarig

andreas.richt@gulavaggen.nu

Stefan Thorberg

Styrelseordförande

stefan@gulavaggen.nu

Marina Richt

Medlemsansvarig

marina.richt@gulavaggen.nu

Sanna Norén

Marknadsansvarig

sanna.noren@gulavaggen.nu

Pontus Magnusson

Produktansvarig

pontus.magnusson@gulavaggen.nu

Tobias Suomela

Evenemangsansvarig

tobias.suomela@gulavaggen.nu

Johan Matthiessen

Styrelseledamot

johan.matthiessen@gulavaggen.nu

Carl Cedergårdh

Varumärkesambassadör

carl.cedergardh@gulavaggen.nu

Kristoffer Borg

Inköpsansvarig

kristoffer.borg@gulavaggen.nu

Pontus Granqvist

Säkerhetsansvarig

pontus.granqvist@gulavaggen.nu

Roberth Elmersson

IT-ansvarig

roberth.elmersson@gulavaggen.nu

Per Möller

Krönikör

per.moller@gulavaggen.nu

Felix Matthiessen

Varumärkesambassadör

felix.matthiessen@gulavaggen.nu

Pontus Wirdby

Capo/Trumma

pontus.wirdby@gulavaggen.nu

Anders Eriksson

Trubadur

anders.eriksson@gulavaggen.nu

Cookies

Precis som alla andra sajter använder Gula Väggen cookies på hemsidan. Genom att använda vår hemsida godkänner du detta. Om du vill veta mer hur vi använder cookies kan du läsa vår cookiepolicy.