Om Gula Väggen

Vi är Sveriges enda renodlade evenemangsarrangör för svensk landslagsidrott med fokus på en inkluderande läktarkultur och oöverträffade upplevelser till rätt pris!

Gula Väggens DNA

Vad vi erbjuder

Gula Väggen levererar en högklassig supporterupplevelse i samband med landskamper/mästerskap för Sveriges olika landslag. Företaget attraherar och breddar en av Sveriges största och mest lojala målgrupp; landslagspubliken, genom att erbjuda supportersamlingar, supporterhotell, supportermiddagar, supporterutflykter, supportertävlingar och supporterkläder till konkurrenskraftiga priser.

Gula Väggen är ett mycket attraktivt skyltfönster för näringslivet och dess tjänster då våra event samlar tusentals landslagssupportrar på en och samma plats – både fysiskt och digitalt. Gula Väggen arbetar även för en mer inkluderande supporterkultur där fokusområdena är familjer, kvinnor, HBTQ-communityn & ekonomiskt utsatta.

Gula Väggens historia

Hur det började

Debuten från läktarplats inleddes redan i början av 90-talet. Efter ett oräkneligt antal svenska fotbollslandskamper bakom sig så förundrades Gula Väggens grundare Andreas Richt över varför alla engagerade supportrar inte drog fördel av sitt sprudlande engagemang och märkbara volym. Idéen om att samordna alla eldsjälar och bjuda upp till folkfest kläcktes sedermera en ljummen sensommarkväll 2017 – och bara några månader senare så registrerades och varumärkesskyddades Gula Väggen hos bolagverket.

Gula Väggen tar form

Första året

Gula Väggen blev snabbt Sveriges näst största supporterorganisation för landslagsfans och Sveriges snabbast växande dito. Vi har lockat över 20 samarbetspartners och sponsorer som samtliga delar vår vision och kämparglöd. Och om inte det vore nog så kan vi även stoltsera med att ha fått ett avsnitt i Glenn Hyséns reality show.

Dessutom har Tommy Körberg uppträtt live som hemlig gäst inför hundratals påhejande supportrar. Gula Väggen har etablerat sig inom sporterna fotboll, handboll, ishockey & bandy. Det första året innefattade en heltidsanställd och över tio projektanställda konsulter -som alla ville hänga på och skapa underbara minnen tillsammans.

76

76 st arrangemang i 23 städer i 11 olika länder inom 4 landslagsidrotter

27

27 av 27 krögare har gett oss fantastiska referenser

18 000

Haft totalt över 18 000 gäster på våra arrangemang

10 000

Passerat 10 000 följare på våra digitala plattformar

Stötta Gula Väggen

Vill du stötta Gula Väggen?

Gula Väggen ger dig och ditt företag en unik möjlighet att exponeras för tusentals svenska landslagsfans. Kontakta oss så berättar vi mer!

Gula Väggen-gänget

Vi är Gula Väggen

Här är det fantastiska Gula Väggen-gänget som sliter dagarna i ända för att ge dig som supporter en fantastisk upplevelse och ett minne för livet! Skicka gärna ett mejl om du har en fråga riktat till en specifik person inom organisationen.

Andreas Richt

Chief Executive Officer

andreas.richt@gulavaggen.nu

Robin Scherdin

Chief Operating Officer

robin.scherdin@gulavaggen.nu

Pontus Magnusson

Chief Commercial Officer

pontus.magnusson@gulavaggen.nu

Kristoffer Borg

Business Manager

kristoffer.borg@gulavaggen.nu

Carl Cedergårdh

Brand Ambassador

carl.cedergardh@gulavaggen.nu

Sara Eskilsson

Chief Marketing Officer

sara.eskilsson@gulavaggen.nu

Hans Harbom

Entertainment Manager

hans.harbom@gulavaggen.nu

Marina Richt

HR Manager

marina.richt@gulavaggen.nu

Pontus Granqvist

Security Manager

pontus.granqvist@gulavaggen.nu

Roberth Elmersson

Chief Technology Officer

roberth.elmersson@gulavaggen.nu

Samuel Zurawski

Editorial Manager

samuel.zurawski@gulavaggen.nu

Johan Matthiessen

Chairman

johan@matthiessen@gulavaggen.nu

Per Möller

Senior Advisor

per.moller@gulavaggen.nu

Johan Styren

Senior Advisor

johan.styren@gulavaggen.nu

Carl Fagerberg

Office Manager

carl.fagerberg@gulavaggen.nu

Felix Matthiessen

Service Manager

felix.matthiessen@gulavaggen.nu

Mikael Raaschou

Resident DJ

mikael.raaschou@gulavaggen.nu

Cookies

Precis som alla andra sajter använder Gula Väggen cookies på hemsidan. Genom att använda vår hemsida godkänner du detta. Om du vill veta mer hur vi använder cookies kan du läsa vår cookiepolicy.